Pokazywanie postów oznaczonych etykietą II Wojna Światowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą II Wojna Światowa. Pokaż wszystkie posty

sobota, 22 lipca 2017

Obóz jeniecki w Windudze

       
       Dziś podejmiemy temat, który intryguje mnie już od dawna i cały czas pozostaje jedną z nierozwiązanych zagadek naszych okolic. Tematem tym jest znajdujący się w czasie II wojny światowej w Windudze obóz jeniecki, w którym przetrzymywani byli jeńcy angielscy.

Zdjęcie przykładowe - tak mógł wyglądać obóz w Windudze

niedziela, 17 stycznia 2016

Wrzesień 1939 we Włocławku i okolicach cz.5: Oddział Wydzielony "Wisła"



       W tym odcinku cyklu poświęconego wydarzeniom września 1939 w naszych okolicach areną wydarzeń stanie się sama rzeka Wisła, a bohaterami polscy marynarze, którzy jej strzegli. Zanim rozpoczniemy snuć opowieść, poznajmy lepiej oddział, któremu będziemy podczas jej trwania towarzyszyli.




czwartek, 20 sierpnia 2015

Wrzesień 1939 we Włocławku i okolicach cz.4 : Koloniści niemieccy


     Tym razem mówiąc o wydarzeniach września 39r. chciałbym poruszyć istotną kwestię mieszkańców naszego kraju będących z pochodzenia Niemcami i ich losów w tym okresie.


wtorek, 21 kwietnia 2015

Wrzesień 1939 we Włocławku i okolicach cz.3 : 19pp w Szpetalu Górnym

    
      Ponownie przenosimy się do pamiętnego września i znanych nam już żołnierzy 19 Pułku Piechoty. Naszym narratorem tak jak i poprzednio będzie jeden z nich - Franciszek Wankiewicz. Zaczynamy tam gdzie skończyliśmy ostatnim razem. ( Link do poprzedniej części: KLIK )

środa, 11 lutego 2015

Wrzesień 1939 we Włocławku i okolicach cz.2 : 19pp


Kontynuujemy wrześniowe opowieści:

     Powracamy do jednego z naszych poprzednich bohaterów - żołnierza 19 Pułku Piechoty, Franciszka Wankiewicza. Ostatnio rozstaliśmy się z nim w momencie, gdy wraz ze swym oddziałem obozował w lasach pod Włocławkiem.

( Dla wszystkich, którzy nie dotarli do pierwszej części - LINK )


wtorek, 20 stycznia 2015

Wrzesień 1939 we Włocławku i okolicach cz.1

     Najwyższy czas po dosyć długiej przerwie znów coś opowiedzieć. Kubek gorącej herbaty jest, także można zaczynać.

Wrzesień roku 1939. Nie ma chyba drugiego tak szczególnego września w naszej historii. Mało też jest w niej tak krótkich okresów czasowych, które byłyby tak intensywnie analizowane, badane, wspominane i dyskutowane. Nie ma w tym jednak nic dziwnego: to wtedy zaczęło się to, co zmieniło na zawsze cały świat - a zaczęło się u nas. Pierwsza ofiara II Wojny Światowej, pierwsza potyczka, pierwsza obrona, atak, pierwszy zestrzelony samolot, zniszczony czołg, pierwsi jeńcy - to wszystko na naszej, polskiej ziemi.

Praktycznie każdy kojarzy z tego okresu takie wydarzenia jak obrona Westerplatte, Helu, Bitwa nad Bzurą, czy upowszechniona niedawno bohaterska obrona Wizny. A jak to wyglądało w naszych okolicach? Co się działo we Włocławku? Na te pytania postaram się wam dzisiaj udzielić odpowiedzi. Pomogą mi w tym wspomnienia osób, które były świadkami tamtych zdarzeń. Czas odkurzyć stary, dobry wehikuł czasu, wprowadzić odpowiednią datę i w drogę!


poniedziałek, 18 listopada 2013

Florian Geyer!

      Ostatnio jestem może trochę monotematyczny, jednak uważam, że raz zaczętą opowieść trzeba doprowadzić do końca. Mówiłem już o powstawaniu i wyglądzie pierścienia umocnień wokół Włocławka, nie powiedziałem jednak co było potem. Czy te okoliczne bunkry i okopy odegrały jakąś rolę? Czy toczyły się tam walki? Jak wyglądały ostatnie chwile niemieckiej okupacji Włocławka?
O tym wszystkim postaram się dzisiaj opowiedzieć.

czwartek, 14 listopada 2013

Ringstandy wokół Włocławka - obecnie

      W poprzednim poście opowiedziałem trochę o historii pierścienia niemieckich umocnień wokół Włocławka. Dzisiaj chciałbym nieco bliżej przyjrzeć się wspominanym przeze mnie schronom - przede wszystkim pod kątem ich stanu obecnego. Zapraszam więc na małą, wirtualną wycieczkę po Ringstandach z moich okolic.


wtorek, 12 listopada 2013

Niemieckie umocnienia w rejonie Włocławka

        Jest rok 1944. Niemcy odnoszą klęski na wszystkich frontach. Rosjanie po wygranych pod Stalingradem i pod Kurskiem prą z ogromną siłą na zachód i nic nie jest w stanie ich powstrzymać. Front zbliża się do terenów, które od 1939 roku nie były objęte wojną - gdzie ogromne masy Niemców żyją spokojnie nie zdając sobie sprawy jak blisko jest dzień ich klęski. W połowie roku sytuacja na froncie stabilizuje się. To daje dowództwu III Rzeszy czas na przygotowanie obrony.

wtorek, 15 października 2013

Wyzwolenie Włocławka

20 stycznia 1945

W dzwonnicy kościoła ewangelickiego przy ulicy Brzeskiej we Włocławku ukrywa się kilkoro ludzi. Mają oni stamtąd całkiem dobry widok na zachodnią część placu, który oni sami znają pod nazwą Adolf Hitler Platz.
Czekają.
Na zewnątrz wieje mroźny wiatr. Temperatura oscyluje w okolicach minus 20 stopni Celsjusza. Zmarznięte ręce ubrane w rękawiczki kurczowo zaciskają się na karabinach Mausera. W powietrzu daje się wyczuć nastrój gorączkowego wyczekiwania. Nagle postacie podrywają się.