Tym razem chciałbym wam nieco przybliżyć pomniki z naszego miasta, którym nie było dane dotrwać do obecnych czasów.
1. Pomnik św. Jana Nepomucena
Jak widać na zdjęciu pomnik znajdował się przy katedrze, przy jej południowo-wschodnim krańcu, tuż przy ulicy brzeskiej. Data jego powstania nie jest dokładnie znana, przypuszcza się, że został pobudowany w pierwszej połowie XVIII wieku ( Jan Nepomucen został wyniesiony na ołtarze w 1729r. i od tego czasu w wielu miastach zaczęły powstawać jego pomniki). Był to więc najstarszy znany nam obecnie włocławski pomnik. Pierwsza zachowana wzmianka o nim pochodzi z 1770 roku i mówi o wymianie zniszczonej przez czas tablicy z inskrypcjami na nową.
Na fotografii widzimy, że figura świętego stała na ceglanej podmurówce i była otoczona metalową balustradą. Poza tym możemy dostrzec zamontowaną przed nim latarnię, która odsłonięta była tylko od strony pomnika i oświetlała go nocą. Jeśli chodzi o samą postać św. Nepomucena, wyglądała ona tak:
Pomnik na tle seminarium |
Musicie przyznać, że był to naprawdę piękny pomnik. Po wielu latach istnienia w naszym mieście zniknął bezpowrotnie zburzony przez Niemców w 1940 roku.
2. Pomnik poległych żołnierzy 14 pułku piechoty
Pomnik ten został wzniesiony w 1928 roku, na terenie koszar 14 pułku piechoty przy ulicy Żytniej. Upamiętniał on żołnierzy i oficerów pułku, którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Budowa została sfinansowana ze składek żołnierzy.
Korzystając z powyższej fotografii przyjrzyjmy się teraz bliżej wyglądowi pomnika. Głównym jego elementem był ostro zakończony obelisk. Te czarne płyty u podstawy to tablice z nazwiskami żołnierzy pułku poległych w latach 1918-1920. Ogrodzenie stanowiły betonowe słupy o wysokości ok. 1m z 4 kulami armatnimi na czubku. Były one połączone ze sobą łańcuchem.
W 1930 roku, z okazji 100 rocznicy powstania listopadowego na pomniku umieszczono dodatkowo tablicę upamiętniającą walki 14 pułku piechoty liniowej w latach 1830-1831.
Podobnie jak wszystkie inne polskie pomniki na terenie Włocławka został on zburzony przez Niemców w 1940 roku. Istniał więc bardzo krótko, bo tylko 12 lat.
Żołnierze pułku lubili fotografować się przy swoim pomniku. |
3. Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Znajdował się na skwerze przy bulwarach (tam gdzie teraz znajduje się pomnik "Ludziom pracy"). Wybudowano go w 1930 roku z okazji 10 rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Wraz z jego odsłonięciem przemianowano nazwę ulicy Bulwarcznej na Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Żołnierze 14 pułku piechoty przy pomniku |
Postarajmy się teraz na podstawie powyższej fotografii przybliżyć nieco wygląd omawianego obiektu. Całość była wykonana z piaskowca. Była to tylna płyta i daszek, które osłaniały stojącą na postumencie kwadratową kolumnę z inskrypcjami. Ten ciekawy element na daszku to najprawdopodobniej orzeł w metalowej otoczce, albo jedynie uchwyt do mocowania ozdób, które są widoczne na innych fotografiach. Na kolumnie, u samej góry znajdowała się okrągła płaskorzeźba z profilem Piłsudskiego. Pod nią umieszczony był napis: "Wodzowi Narodu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz poległym w walkach o niepodległość m. Włocławka w dziesiątą rocznicę zwycięskiego odparcia najazdu Rosji Sowieckiej 1920–1930". Widzimy więc wyraźnie, że znajdująca się obecnie na ścianie Muzeum Etnograficznego tablica jest dosyć wierną rekonstrukcją inskrypcji dawnego pomnika.
W latach 30-tych pomnik Piłsudskiego był we Włocławku, obok pomnika Obrońców Wisły jednym z głównych miejsc odbywania się wszelkich manifestacji patriotycznych. Poza tym był obiektem, na tle którego włocławianie lubili się fotografować.
Niestety obiekt ten istniał tylko 9 lat - Niemcy zburzyli go w 1939 roku. Po wojnie nie został odbudowany z przyczyn politycznych.
4. Pomnik Stanisława Bechiego
Znajdował się w miejscu, gdzie kończy się plac katedralny, a zaczyna park Sienkiewicza. Pobudowany w 1924 roku dla uczczenia pamięci o włoskim oficerze Stanisławie Bechim, który jako ochotnik przybył na ziemie polskie i brał udział w powstaniu styczniowym. Schwytany przez Rosjan, został skazany na śmierć i rozstrzelany we Włocławku 17 grudnia 1863 roku.
Pomnik został odsłonięty 28 września 1924r. w obecności delegacji polskiej i włoskiej.
Uroczyste odsłonięcie pomnika |
Centralnym obiektem pomnika była wmurowana w niego płaskorzeźba przedstawiająca scenę egzekucji Bechiego. Była to podarowana Włocławkowi przez Włochów kopia oryginału autorstwa Teofila Lenartowicza, który od 1882 roku znajdował się w bazylice Santa Croce we Florencji. Na postumencie widzimy datę 1863. Ponad to na pomniku umieszczone były napisy: "Stanisławowi Bechiemu - Za wielkie czyny i wielką śmierć - wolna Polska", oraz "Ludzie wolni są braćmi" - zarówno w języku polskim, jak i włoskim.
Tak jak i dla innych włocławskich pomników, tak i dla tego nadszedł w końcu sądny okres niemieckiej okupacji, kiedy to w 1940 roku został zburzony. Zachowała się na szczęście płaskorzeźba, która na czas wymontowana i skryta przetrwała wojnę i trafiła do zbiorów Muzeum Historii Włocławka.
W 1965 roku została umieszczona na kamieniu przed teatrem miejskim.
W lipcu 1971r. nieznani sprawcy wyważyli płaskorzeźbę łomem, chcąc zapewne ją przetopić i sprzedać. W kradzieży przeszkodził podeszły wiekiem woźny, który zmusił złodziei do porzucenia łupu. Przestępcy zbiegli.
W 2003r. pomnik został przeniesiony w pobliże miejsca egzekucji Stanisława Bechiego, na Plac Powstania Styczniowego.
5. Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w 1914r.
Znajdował się przy dzisiejszej ulicy Wienieckiej, na wysokości między Budowlanych, a Hutniczą. Był to kamienny obelisk pośrodku cmentarza, gdzie pochowani zostali żołnierze niemieccy i rosyjscy polegli w walkach o Włocławek w 1914r. Prezentowana powyżej pocztówka prezentuje mały, pierwotny cmentarzyk w 1915 roku. Znajdował się on w miejscu, gdzie obecnie stoi sklep Biedronka. W późniejszych latach chowano tam również inne osoby, w wyniku czego cmentarz rozrósł się nieco, i obejmował też tereny, gdzie obecnie stoi blok Wieniecka 44. Cmentarz i pomnik przetrwały II Wojnę Światową, zostały jednak zniszczone w okresie PRL-u.
6. Mauzoleum żołnierzy niemieckich
Ten pomnik zachował się do naszych czasów, jednak tylko częściowo, wobec czego moim zdaniem klasyfikuje się do tej listy. Mauzoleum było drugim we Włocławku obiektem upamiętniającym poległych w 1914r. żołnierzy niemieckich (pierwszym był przedstawiany wcześniej obelisk z Zazamcza). Znajdowało się na terenie ówczesnego cmentarza ewangelickiego (obecnie część cmentarza komunalnego). Oficjalnego odsłonięcia dokonano w 1915 roku.
Centralnym obiektem była stojąca pod daszkiem, wykonana z piaskowca postać rycerza z tarczą i mieczem, skierowana w południowym kierunku. Nad figurą znajdował się widoczny na fotografiach napis "Gott mit uns". Pod nią znajdowały się tablice z nazwiskami poległych żołnierzy. Ta widoczna na zdjęciach jest tablicą frontową, na której umieszczony był napis "Unsern Helden 1914-1915" - czyli: "Naszym Bohaterom 1914-1915". Na samym szczycie pomnika znajdował się orzeł z rozpostartymi skrzydłami.
Po wyzwoleniu włocławka w 1945 roku, w czasie pogrzebu żołnierzy radzieckich ludność wyładowała swój gniew do hitlerowskiego najeźdźcy dewastując niemieckie nagrobki, w tym mauzoleum. Zniszczono figurę rycerza, tablice i orła. Ogołocony w ten sposób pomnik przetrwał do obecnych czasów.
7. Pomnik wdzięczności (pierwsza wersja)
Znajdował się na Placu Wolności, w miejscu obecnego pomnika. Został wzniesiony w 1945 roku dla uczczenia żołnierzy radzieckich, którzy polegli w tym miejscu podczas wyzwalania miasta i zostali tu pochowani. Jak widać na zdjęciu całość osadzona była na ceglanej podmurówce. Kolumna wykonana była z drewna. Na jej szczycie znajdowała się czerwona gwiazda, poniżej sierp i młot. U podstawy tablica z inskrypcjami.
Od początku zakładano, że jest to tylko tymczasowy pomnik i planowano wzniesienie okazalszego i trwalszego. Dokonano tego w 1950 roku. Najpierw 1 listopada dokonano rozbiórki pierwszego obiektu i jednocześnie przeniesiono prochy pochowanych tutaj żołnierzy na cmentarz komunalny. Następnie pobudowano pomnik, który przetrwał do czasów obecnych (oczywiście teraz został ubrany w nowe "wdzianko").
8. Pomnik Juliana Marchlewskiego
Wybudowany w 1964 roku pomnik znajdował się na włocławskim Starym Rynku. Julian Marchlewski był działaczem komunistycznym, który z naszym miastem miał tylko tyle wspólnego, że tutaj przyszedł na świat. Nie przeszkadzało to jednak w budowaniu w oparciu o niego legendy "Czerwonego Włocławka". Stąd między innymi nazwanie jego imieniem fabryki celulozy.
Pomnik miał ok. 5m wysokości. Na cokole umieszczony był napis: "Wielkiemu Patriocie Internacjonaliście Julianowi Marchlewskiemu Społeczeństwo Włocławka i Ziemi Bydgoskiej. 1 V 1964".
Po zmianie ustroju, w 1990 roku pomnik został zdemontowany, a w 1999 roku wywieziony do Galerii Sztuk Socjalizmu w Kozłówce. Tablica inskrypcyjna trafiła natomiast do zbiorów włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
9. Rzeźby Wita Płażewskiego
Tak, wiem - to nie pomniki, ale i tak uważam, że warto przy okazji o tym wspomnieć. Wit Płażewski był niezwykle utalentowanym rzeźbiarzem pochodzącym z Włocławka. Na początku lat 70 w naszym mieście zaczęły pojawiać się plenerowe rzeźby jego autorstwa. Były to między innymi: widoczna na fotografii "Mieszko i Dąbrówka" znajdująca się przy kościele św. Jana, czy inspirowane florą i fauną ceramiczne dzieła umieszczone na Placu Wolności (do dzisiaj przetrwało niestety tylko jedno). Zachowaną do teraz rzeźbą Płażewskiego jest również głowa Mikołaja Kopernika z placu przy katedrze.
10. Pomnik poległych kolejarzy
Na tę fotografię natrafiłem w przewodniku po Włocławku z 1922 roku i muszę przyznać, że stanowi dla mnie nie lada zagadkę. Nigdzie nie natrafiłem na jakąkolwiek wzmiankę o istnieniu takiego pomnika. Kto wie...być może rzeczywiście istniał gdzieś w naszym mieście...albo to zwyczajna pomyłka i chodzi o pomnik z jakiegoś innego miasta...?
Podsumowując, należy stwierdzić, że na przestrzeni swych wielowiekowych dziejów Włocławek nie miał zbyt wielu pomników. Tym bardziej smutnym jest więc, że większość z tych istniejących została bezpowrotnie utracona w czasie okupacji niemieckiej. Zawsze jednak pozostają nam stare fotografie...
Witam nie wiem czy to się przyda ale obeliks z pomnika poległych żołnierzy 14 pułku piechotynadal stoi nadal na ulicy żytniej zmienila się tylko treść pomnika
OdpowiedzUsuńTo ciekawe...czy ma Pani na myśli pomnik sapera z 1978r. ?
UsuńTo całkowita nieprawda. Pomnik Sapera nie ma nic wspólnego z Pomnikiem żołnierzy 14 ppiech.
OdpowiedzUsuń