środa, 7 września 2016

Napisany w Chełmicy dramat "Bolszewicy" Wacława Sieroszewskiego dostępny w wersji cyfrowej.


        Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa zdigitalizowała i udostępniła w całości w wersji cyfrowej wyjątkową pozycję. Jest to wydany w 1922 roku dramat "Bolszewicy" Wacława Sieroszewskiego. Jego niezwykłość polega na tym, że został on napisany podczas pobytu Sieroszewskiego na dworze w Chełmicy Dużej, a jego akcja była inspirowana wydarzeniami jakie miały miejsce w naszych okolicach w 1920 roku.





       Urodzony w 1858 roku Wacław Sieroszewski, znany również pod pseudonimem "Wacław Sirko" był człowiekiem o niezwykle ciekawym oraz dramatycznym  życiorysie. Zesłaniec na Sybir, utalentowany pisarz, podróżnik, etnograf, działacz niepodległościowy, wielokrotnie więziony i wymykający się grożącej mu karze śmierci, w późniejszym okresie również polityk: poseł III kadencji i senator IV kadencji w II RP. W ciągu swego życia napisał on wiele powieści, nowel i książek opisujących życie na Dalekim Wschodzie.



Wacław Sieroszewski


       Wacław Sieroszewski przyjaźnił się z Pauliną i Zdzisławem Kleszczyńskimi - właścicielami majątku Chełmica Duża. W związku z tym często gościł na chełmickim dworze. Podczas dłuższego pobytu w gościnie u Kleszczyńskich jesienią 1921 roku napisał on dramat "Bolszewicy" opowiadający o wydarzeniach z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Inspirację stanowiły zasłyszane przez niego opowieści o zdarzeniach jakie miały wtedy miejsce w naszych okolicach. Sztuka ta odniosła duży sukces i była wystawiana w wielu krajowych teatrach. W późniejszych latach Paulina Kleszczyńska oprowadzając gości po dworze w Chełmicy zawsze z dumą pokazywała biurko przy którym "Sieroszewski napisał Bolszewików".





       Dramat rozpoczyna się od opisu miejsca akcji - polskiego dworu. Nakreślony przez autora obraz zgadza się z wyglądem dworu w Chełmicy. Jest bardzo prawdopodobne, że ten opis był wzorowany właśnie na siedzibie Kleszczyńskich.

s. 7

       Na końcu dzieła został zamieszczony również rysunek wnętrza dworu w którym toczyła się akcja dramatu. Być może ukazuje on właśnie wnętrze chełmickiego dworu z początku lat 20-tych.


s. 144



Zakończenie dramatu  ( s. 143 )




Cały dramat w wersji cyfrowej dostępny jest pod poniższym linkiem:  (do przeglądania potrzebna jest wtyczka DjVU)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz