poniedziałek, 7 listopada 2016

1937r. Chełmica Mała - pierwsza zradiofonizowana wieś w Polsce


       Dawni mieszkańcy naszych okolic byli bardzo aktywni społecznie. Tworzyli rozmaite koła, towarzystwa i stowarzyszenia, poprzez które rozwijali się i polepszali swoje warunki bytowe. Dla przykładu: w 1907 roku w Chełmicy Wielkiej utworzono Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczednościowe , drugie tego typu wiejskie towarzystwo w Guberni Płockiej, kilka lat wcześniej gospodarz z Chełmicy Małej - Franciszek Szląskiewicz wygrał zorganizowany przez jedną z gazet konkurs na najlepiej prowadzone gospodarstwo na Ziemi Dobrzyńskiej. Największym jednak i najgłośniejszym czynem mieszkańców naszych okolic było dokonanie w 1937 roku całkowitego zradiofonizowania wsi Chełmica Mała. Najbardziej godnym podziwu jest to, że dokonali tego jako pierwsi w Polsce. Dzięki wysiłkowi podjętemu przez mieszkańców, w każdym domu we wsi znalazł się odbiornik radiowy, a wszystkie gazety w kraju rozpisywały się o niezwykłym przedsięwzięciu małej lokalnej społeczności.












Uczestnicy kursu przysposobienia radiowego w Chełmicy Małej, 1937r.






Chełmica Mała 1937r.



"Kurjer Poznański" 13 luty 1937r.

"Robotnik" 15 luty 1937r.


       Polskie Radio zorganizowało specjalną audycję radiową z udziałem przedstawicieli gminy Szpetal i wsi Chełmica Mała.


Przedstawiciele Polskiego Radia w towarzystwie przedstawicieli gminy Szpetal i wsi Chełmica Mała



        Po krótkim czasie dokonania mieszkańców Chełmicy Małej pozazdrościli ich sąsiedzi z Wichowa, co poskutkowało szybką mobilizacją i zradiofonizowaniem również tej miejscowości.




"Antena" 6 czerwca 1937r.


"Dziennik Wileński" 27 maja 1937r.








       Wkrótce do grona zradiofonizowanych wsi w gminie Szpetal dołączyły również Fabianki. To jednak jeszcze nie wszystko. Przeczytajcie jakie fajne akcje podejmowali nasi przodkowie aby promować swoje dokonanie:




"Antena" 30 lipca 1937r.  
 
                                                                                                                                          



5 komentarzy:

  1. Czytam kolejne wpisy poswiecone Wloclawkowi i Ziemi Dobrzynskie, i jestem zachwycona ! bezcenne zrodlo informacji. Moi dziadkowie pochodza ze wsi Chelmica Mala, a radnego gromadzkiego Ignacego Nowickiego propagujacego radio znalam osobiscie.
    Niezmiernie dziekuje za pisanie o nieznanej historii naszej okolicy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za te bardzo miłe słowa, pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  2. Prawdopodobnie moi dziadkowie byli pierwszymi we wsi którzy kupili telewizor (wtedy tylko 1 program) co powodowało czasem problemy z sąsiadami.

    OdpowiedzUsuń
  3. W jednej z publikacji wcześniej pojawiła się informacja, że w Chełmicy Małej również był dwór. Czy zna Pan informacje na ten temat i całej wsi Chełmica Mała. Jest to bardzo ciekawe gdyż jak byłem tam większość osób ma związek z jednym nazwiskiem, człoiekiem... Może do niego należał owy dwór?

    OdpowiedzUsuń
  4. O jakim nazwisku myśli Pan. Ja pochodzę z Chelmicy Małej

    OdpowiedzUsuń